New Zealand

YearContestantOriginal scriptRankAward
2018 Russell Scott Boey Russell Scott Boey 126 Bronze medal
2018 Callan Maurice Loomes Callan Maurice Loomes 128 Bronze medal
2018 Steven Yunfei Ma Steven Yunfei Ma 187 Bronze medal
2018 Stefan Ivanov Stefan Ivanov Participant
2017 Zijun Hui Zijun Hui 92 Silver medal
2017 Milidu Ratnayake Milidu Ratnayake 111 Bronze medal
2017 Sangheon Yeom Sangheon Yeom 113 Bronze medal
2017 Janice Ho Janice Ho 144 Bronze medal
2016 Yibin Zhang Yibin Zhang 101 Bronze medal
2016 Edward Liu Edward Liu 110 Bronze medal
2016 Lucas In Gyu Lee Lucas In Gyu Lee 122 Bronze medal
2016 Ellena Black Ellena Black Participant
2015 Brianna Kayleen Nally Brianna Kayleen Nally 155 Bronze medal
2015 Jin-Uk David Kim Jin-Uk David Kim 164 Bronze medal
2015 Hugo Jack Borowicz Brown Hugo Jack Borowicz Brown 168 Bronze medal
2015 Ming-Hong Thomas Chang Ming-Hong Thomas Chang 178 Bronze medal
2014 Mark Nicholas Yep Mark Nicholas Yep 93 Bronze medal
2014 Isari Masuda Isari Masuda 114 Bronze medal
2014 Aaron Shillito Ross Ross Aaron Shillito 115 Bronze medal
2014 Victor Xie Victor Xie 159 Bronze medal
2013 Feng Zhou Feng Zhou 51 Silver medal
2013 Scott Huang Scott Huang 99 Bronze medal
2013 Ka Yin Keniel Yao Ka Yin Keniel Yao 164 Bronze medal
2013 Xin Yi Ou Xin Yi Ou 174 Bronze medal
2012 Andy Chen Andy Chen 88 Silver medal
2012 Matthew Lie Matthew Lie 105 Bronze medal
2012 Robert Shin Robert Shin 136 Bronze medal
2012 Henry Yuen Henry Yuen 159 Bronze medal
2011 Thomas Joseph Fellowes Thomas Joseph Fellowes 121 Bronze medal
2011 Kailun Wang Kailun Wang 129 Bronze medal
2011 Andy Gengyu Chen Andy Gengyu Chen 161 Bronze medal
2011 Jade Fai Leung Jade Fai Leung 172 Bronze medal
2010 Stewart Alexander Stewart Alexander 91 Bronze medal
2010 Lujia Xu Lujia Xu 99 Bronze medal
2010 David Bellamy David Bellamy 101 Bronze medal
2010 Jaimin Choi Jaimin Choi 171 Bronze medal
2009 Joel Lawson Joel Lawson 72 Silver medal
2009 Hsiao-Chen Jan Hsiao-Chen Jan 129 Bronze medal
2009 Jared Lewis Jared Lewis 133 Bronze medal
2009 Hyun-Sun Roh Hyun-Sun Roh 143 Bronze medal
2008 Emily Christine Adlam Emily Christine Adlam 85 Bronze medal
2008 Sava Mihic Sava Mihic 103 Bronze medal
2008 Timothy Andre Vogel Timothy Andre Vogel 105 Bronze medal
2008 Wenyi Yi Wenyi Yi 126 Bronze medal
2007 Jonathan Lin Jonathan Lin 54 Silver medal
2007 Chuan Zheng Lee Chuan Zheng Lee 74 Silver medal
2007 Thomas Ashton Christopher Wong Thomas Ashton Christopher Wong 131 Bronze medal
2007 Michael James Plunkett Michael James Plunkett 140 Bronze medal
2006 Kuan-lun Huang Kuan-lun Huang 48 Silver medal
2006 Joshua Baker Joshua Baker 59 Silver medal
2006 James Chanki Park James Chanki Park 79 Silver medal
2006 Richard Vaughan Stebbing Richard Vaughan Stebbing 141 Bronze medal
2005 Devarshi Bhattacharyya Devarshi Bhattacharyya 150 Bronze medal
2005 Daniel Chan Daniel Chan Participant
2005 Lewis Winn Lewis Winn Participant
2005 Wei Li Jiang Wei Li Jiang Participant
2004 Reed Roberts Reed Roberts 77 Silver medal
2004 Aritra Ray Aritra Ray 114 Bronze medal
2004 Tony Chiu Tony Chiu 122 Bronze medal
2004 Yun Huang Yun Huang 123 Bronze medal
2003 Yun Huang Yun Huang 107 Bronze medal
2003 William Shew William Shew 149 Bronze medal
2003 Aritra Ray Aritra Ray Participant
2003 Graeme Mak Graeme Mak 221 Honorable mention
2002 Kelvin Peng Kelvin Peng 99 Bronze medal
2002 Peter Shiu Cheung Lau Peter Shiu Cheung Lau 135 Bronze medal
2002 Andrew Yearsley Andrew Yearsley 139 Bronze medal
2002 Gemma Mason Gemma Mason 161 Honorable mention
2001 Irene Ballagh Irene Ballagh 87 Bronze medal
2001 Jack Chen Jack Chen Participant
2001 Rosalind Phillips Rosalind Phillips Participant
2001 Albert Morel Bollard Albert Morel Bollard 204 Honorable mention
2000 Silas Xu Silas Xu 49 Silver medal
2000 Luke Henry Luke Henry 100 Bronze medal
2000 Chris Rapson Chris Rapson 112 Bronze medal
2000 Donny Wong Donny Wong Participant
1999 Rchard Kramer Rchard Kramer 76 Bronze medal
1999 Tim King Tim King 77 Bronze medal
1999 Desmond Chun-Fung Chik Desmond Chun-Fung Chik 121 Bronze medal
1999 Stephen McCracken Stephen McCracken Participant
1998 Tien Huey Lim Tien Huey Lim 116 Bronze medal
1998 Timothy King Timothy King Participant
1998 Francis Lucian Reid Francis Lucian Reid Participant
1998 Tanya Ronson Tanya Ronson Participant
1997 Luke Baxter Luke Baxter 68 Bronze medal
1997 Nicholas Webb Nicholas Webb 89 Bronze medal
1997 Malcolm Lowe Malcolm Lowe 106 Bronze medal
1997 Alexander Ng Alexander Ng Participant
1996 Bendjamin Robert Clark Bendjamin Robert Clark 46 Silver medal
1996 Derek Caudwell Derek Caudwell Participant
1996 Michael Townsend Michael Participant
1996 Geoffrey Lau Geoffrey Lau Participant
1995 Irine Peng Irine Peng 74 Bronze medal
1995 Ben Clark Ben Clark 93 Bronze medal
1995 Hayden Callow Hayden Callow Participant
1995 Andrew Baldwin Andrew Baldwin Participant
1994 Andrew, Chun-Yip To Andrew, Chun-Yip To 21 Silver medal
1994 Ben Wilkinson Ben Wilkinson 34 Silver medal
1994 Raghav Raman Raghav Raman 73 Bronze medal
1994 Duncan James McGillivray Duncan James McGillivray 94 Bronze medal
1993 David Yuen David Yuen 23 Silver medal
1993 Andrew Gilbert Andrew Gilbert 31 Silver medal
1993 Jason Tseung Jason Tseung 67 Bronze medal
1993 Simon B. Blakey Simon B. Blakey 84 Bronze medal
1992 Michael Fleming Michael Fleming 73 Bronze medal
1992 Henry Liu Henry Liu 79 Bronze medal
1992 Nicholas Cutfield Nicholas Cutfield Participant
1992 Andrew Lowe Andrew Lowe Participant