Estonia

YearContestantOriginal scriptRankAward
2019 Nikita Žoglo Nikita Žoglo 53 Silver medal
2019 Hanna-Riia Allas Hanna-Riia Allas 85 Silver medal
2019 Andreas Simson Andreas Simson 161 Bronze medal
2019 Mikael Rinne Mikael Rinne 177 Bronze medal
2018 Hanna-Riia Allas Hanna-Riia Allas 83 Silver medal
2018 Nikita Žoglo Nikita Žoglo 120 Bronze medal
2018 Siim Kaukver Siim Kaukver 147 Bronze medal
2018 Juri Volodin Juri Volodin Participant
2017 Carel Kuusk Carel Kuusk 85 Silver medal
2017 Paul Kerner Paul Kerner 167 Bronze medal
2017 Taido Purason Taido Purason 194 Bronze medal
2017 Siim Kaukver Siim Kaukver 196 Bronze medal
2016 Anton Konovalov Anton Konovalov 113 Bronze medal
2016 Carel Kuusk Carel Kuusk 120 Bronze medal
2016 Hanna Maria Saik Hanna Maria Saik 130 Bronze medal
2016 Edward Erelt Edward Erelt 134 Bronze medal
2015 Rasmus Kisel Rasmus Kisel 22 Gold medal
2015 Carel Kuusk Carel Kuusk 89 Silver medal
2015 Raul Rinken Raul Rinken 134 Bronze medal
2015 Edward Erelt Edward Erelt 172 Bronze medal
2014 Rasmus Kisel Rasmus Kisel 104 Bronze medal
2014 Krajuškina Maria Krajuškina Maria 108 Bronze medal
2014 Karl Erik Lillo Karl Erik Lillo 122 Bronze medal
2014 Mihkel Kotli Mihkel Kotli 170 Bronze medal
2013 Maria Krajuškina Maria Krajuškina 122 Bronze medal
2013 Lona-Liisa Sutt Lona-Liisa Sutt 150 Bronze medal
2013 Uku Erik Tropp Uku Erik Tropp 155 Bronze medal
2013 Mihkel Kotli Mihkel Kotli 195 Honorable mention
2012 Taivo Pungas Taivo Pungas 106 Bronze medal
2012 Jaan Toots Jaan Toots 120 Bronze medal
2012 Eva-Lotta Käsper Eva-Lotta Käsper 127 Bronze medal
2012 Lona-Liisa Sutt Lona-Liisa Sutt 163 Bronze medal
2011 Julia Tšeglakova Julia Tšeglakova 86 Silver medal
2011 Taivo Pungas Taivo Pungas 112 Bronze medal
2011 Katrina Sepp Katrina Sepp 141 Bronze medal
2011 Eva-Lotta Käsper Eva-Lotta Käsper 170 Bronze medal
2010 Gleb Široki Gleb Široki 20 Gold medal
2010 Maksim Mišin Maksim Mišin 97 Bronze medal
2010 Ivan Jakovlev Ivan Jakovlev 124 Bronze medal
2010 Kadi Liis Saar Kadi Liis Saar 143 Bronze medal
2009 Taavi Pungas Taavi Pungas 15 Gold medal
2009 Gleb Široki Gleb Široki 52 Silver medal
2009 Kadi Liis Saar Kadi Liis Saar 159 Bronze medal
2009 Maksim Mišin Maksim Mišin 169 Honorable mention
2008 Taavi Pungas Taavi Pungas 55 Silver medal
2008 Andres Laan Andres Laan 71 Silver medal
2008 Svetlana Chupova Svetlana Chupova 108 Bronze medal
2008 Jörgen Metsik Jörgen Metsik 138 Bronze medal
2007 Andres Laan Andres Laan 36 Silver medal
2007 Andi Kipper Andi Kipper 69 Silver medal
2007 Taavi Pungas Taavi Pungas 104 Bronze medal
2007 Ivan Ogibalov Ivan Ogibalov 132 Bronze medal
2006 Andres Laan Andres Laan 57 Silver medal
2006 Eliko Tõldsepp Eliko Tõldsepp 125 Bronze medal
2006 Irina Tarassova Irina Tarassova 144 Bronze medal
2006 Elo Sõnajalg Elo Sõnajalg Participant
2005 Andres Laan Andres Laan 99 Bronze medal
2005 Konstantin Ossipov Konstantin Ossipov 103 Bronze medal
2005 Olga Jasnovidova Olga Jasnovidova 115 Bronze medal
2005 Mikk Müraus Mikk Müraus Participant
2004 Kaur Adamson Kaur Adamson 76 Silver medal
2004 Jasper Adamson Jasper Adamson 81 Bronze medal
2004 Olga Knjazeva Olga Knjazeva 110 Bronze medal
2004 Viktoria Prostakova Viktoria Prostakova 117 Bronze medal
2003 Vladislav Ivaništšev Vladislav Ivaništšev 7 Gold medal
2003 Kaur Adamson Kaur Adamson 78 Silver medal
2003 Anneli Kruve Anneli Kruve 116 Bronze medal
2003 Jevgenia Tamjar Jevgenia Tamjar 124 Bronze medal
2002 Vladislav Ivaništšev Vladislav Ivaništšev 33 Silver medal
2002 Pavel Starkov Pavel Starkov 49 Silver medal
2002 Jevgenia Tamjar Jevgenia Tamjar 162 Honorable mention
2002 Siim Karus Siim Karus 201 Honorable mention
2001 Tavo Romann Tavo Romann 64 Silver medal
2001 Pavel Starkov Pavel Starkov 99 Bronze medal
2001 Indrek Koppel Indrek Koppel Participant
2001 Mikk Eelmets Mikk Eelmets 162 Honorable mention
2000 Tavo Romann Tavo Romann 71 Bronze medal
2000 Kirill Vassilkov Kirill Vassilkov 129 Bronze medal
2000 Aleksei Bredihhin Aleksei Bredihhin 175 Honorable mention
2000 Jevgenia Kozevnikova Jevgenia Kozevnikova 178 Honorable mention
1999 Erkki Tempel Erkki Tempel 119 Bronze medal
1999 Oksana Travnikova Oksana Travnikova Participant
1999 Tavo Romann Tavo Romann Participant
1999 Jevgenia Kozevnikova Jevgenia Kozevnikova Participant
1998 Valeria Sizemskaja Valeria Sizemskaja 109 Bronze medal
1998 Ruslan Svetlitski Ruslan Svetlitski Participant
1998 Ivo Antsi Ivo Antsi Participant
1998 Jan Klaasen Jan Klaasen Participant
1997 Valerija Sizemskaja Valerija Sizemskaja 54 Silver medal
1997 Anton Samussenko Anton Samussenko 61 Bronze medal
1997 Olga Chubrik Olga Chubrik 72 Bronze medal
1997 Kaido Vihy Kaido Vihy 119 Honorable mention
1996 Ain Uustare Ain Uustare 55 Silver medal
1996 Olga Tsubrik Olga Tsubrik 68 Bronze medal
1996 Aleksei Lulla Aleksei Lulla 81 Bronze medal
1996 Artur Jogi Artur Jogi 107 Bronze medal
1995 Ain Uustare Ain Uustare 60 Bronze medal
1995 Jaak Suurpere Jaak Suurpere 64 Bronze medal
1995 Alexei Lulia Alexei Lulia Participant
1995 Arthur Jogi Arthur Jogi Participant
1994 Jaak Suurpere Jaak Suurpere 95 Bronze medal
1994 Ain Uustare Ain Uustare 105 Honorable mention
1994 Matti Mottus Matti Mottus 131 Honorable mention
1994 Ave Sarapuu Ave Sarapuu Participant