30 th ICHO 1998

Country resultsIndividual results

ContestantCountryRankAward
Mingzhao Liu 刘铭钊 China, People's Republic of 1 Gold medal
Tom Snyder Tom Snyder USA 2 Gold medal
Tagliazucchi Mario Tagliazucchi Mario Argentina 3 Gold medal
Jonathan Monroe Jonathan Monroe United Kingdom 4 Gold medal
Peng Lim (Timothy) Quek Quek Peng Lim (Timothy) Singapore 5 Gold medal
Ian Baker Ian Baker USA 6 Gold medal
Chiang-Yu Chen 陳建宇 Chinese Taipei 7 Gold medal
Sang Woo Shim 심상우 Korea, Republic of 8 Gold medal
Łukasz Kowalik Łukasz Kowalik Poland 9 Gold medal
Juan Carlos Risso Patrón Juan Carlos Risso Patrón Argentina 10 Gold medal
Dóra Kőhalmi Kőhalmi Dóra Hungary 11 Gold medal
Ing-Kye Sim Ing-Kye Sim Australia 12 Gold medal
Han Sen Soo Soo Han Sen Singapore 13 Gold medal
Andreas Eckner Andreas Eckner Austria 14 Gold medal
Boulat Garifoulline Гарифуллин Булат Russian Federation 15 Gold medal
Torsten Brand Torsten Brand Germany 16 Gold medal
Piers Cox Piers Cox United Kingdom 17 Gold medal
Serguei Makarov Макаров Сергей Russian Federation 18 Gold medal
Márton Csékei Csékei Márton Hungary 19 Gold medal
Mark Sevecka Mark Sevecka Germany 20 Gold medal
Villő Pálfi Pálfi Villő Hungary 21 Gold medal
Ja-Ho Leigh 이자호 Korea, Republic of 22 Gold medal
Piotr Miklaszewicz Piotr Miklaszewicz Poland 23 Silver medal
Ian Young Ian Young Australia 24 Silver medal
Yiyun Chen 陈以昀 China, People's Republic of 25 Silver medal
Andrej Grubisic Andrej Grubisic Slovenia 26 Silver medal
Bogdan-Ionut Fedeleş Bogdan-Ionut Fedeleş Romania 27 Silver medal
Wee Kang Chua Chua Wee Kang Singapore 28 Silver medal
Chin-Chi Chen 陳勁吉 Chinese Taipei 29 Silver medal
Alexander Ioannidis Alexander Ioannidis USA 30 Silver medal
Erik Couzijn Erik Couzijn Netherlands 31 Silver medal
Rasa Sukackaite Rasa Sukackaite Lithuania 32 Silver medal
Konrad Tiefenbacher Konrad Tiefenbacher Austria 33 Silver medal
Michael Molinari Michael Molinari Australia 34 Silver medal
Iouri Kovelenov Ковеленов Юрий Russian Federation 35 Silver medal
Stanislav Kedzuch Stanislav Kedzuch Slovakia 36 Silver medal
Joanna Drozd Joanna Drozd Poland 37 Silver medal
Ming Wei (Kevin) Bong Bong Ming Wei (Kevin) Singapore 38 Silver medal
Par Soderhjelm Par Soderhjelm Sweden 39 Silver medal
Jean Bouffard Jean Bouffard Canada 40 Silver medal
Francesco Evangelista Francesco Evangelista Italy 41 Silver medal
Dong Ho Lee 이동호 Korea, Republic of 42 Silver medal
Pablo Hoijemberg Pablo Hoijemberg Argentina 43 Silver medal
Sviatlana Martynenka Мартыненка Святлана Belarus 44 Silver medal
Dmytro Ushakov Дмитро Ушаков Ukraine 45 Silver medal
Jana Koubovska Jana Koubovska Czech Republic 46 Silver medal
Andreas Koppitz Andreas Koppitz Austria 47 Silver medal
Augustin Precheur Augustin Precheur France 48 Silver medal
Texu Kim 김택수 Korea, Republic of 49 Silver medal
Jia Xie 谢佳 China, People's Republic of 50 Silver medal
Valer Jeso Valer Jeso Slovakia 51 Silver medal
Han Liao 廖涵 China, People's Republic of 52 Silver medal
Wei-Guang Liu 劉偉光 Chinese Taipei 53 Silver medal
Oleg Yazyev Олег Язев Ukraine 54 Silver medal
Katarina Bartova Katarina Bartova Slovakia 55 Silver medal
Venelin Borisov Georgiev Венелин Георгиев Bulgaria 56 Silver medal
Mehdi Najafi مهدی نجفی Iran, Islamic Republic of 57 Silver medal
Vi Anh Tuan Vi Anh Tuấn Vietnam 58 Silver medal
Nattawut Puangpunngam ณัฐวุฒิ พ่วงพันธุ์งาม Thailand 59 Silver medal
Vu Thi Lan Huong Vũ Thị Lan Hương Vietnam 60 Silver medal
Yauhen Pliashevich Пляшэвіч Яўген Belarus 61 Silver medal
Kristijonas Balciunas Kristijonas Balciunas Lithuania 62 Silver medal
Simone Baroni Simone Baroni Italy 63 Bronze medal
Lutz Dittrich Lutz Dittrich Germany 64 Bronze medal
Amir Moslem Ghasemi Varnamkhasti امیر مسلم قاسمی ورنامخواستی Iran, Islamic Republic of 65 Bronze medal
Hans Jakob Worner Hans Jakob Wörner Germany 66 Bronze medal
Miha Pavsic Miha Pavsic Slovenia 67 Bronze medal
Olexander Predeus Олександр Предеус Ukraine 68 Bronze medal
Jose Basutto Jose Basutto Argentina 69 Bronze medal
Cristian Gradinaru Cristian Gradinaru Romania 70 Bronze medal
Robert Wilson Robert Wilson United Kingdom 71 Bronze medal
Geir Kildahl-Andersen Geir Kildahl-Andersen Norway 72 Bronze medal
Zoltán Pusztai Pusztai Zoltán Hungary 73 Bronze medal
Anders Karlsson Anders Karlsson Sweden 74 Bronze medal
I-Chi Li 李逸祺 Chinese Taipei 75 Bronze medal
Juris Meija Juris Meija Latvia 76 Bronze medal
Evgueni Lissitsky Евгений Лисицкий Russian Federation 77 Bronze medal
Yung-Chin Oei Yung-Chin Oei Netherlands 78 Bronze medal
Harmen Wassenaar Harmen Wassenaar Netherlands 79 Bronze medal
Watchrra Teartasin วัชระ เตียทะสินธ์ Thailand 80 Bronze medal
Jodie Lewis Jodie Lewis Australia 81 Bronze medal
Erhan Okuyan Erhan Okuyan Turkey 82 Bronze medal
Nguyen Huu Tho Nguyễn Hữu Thọ Vietnam 83 Bronze medal
Mihai Grecu Mihai Grecu Romania 84 Bronze medal
Kjell Knapas Kjell Knapas Finland 85 Bronze medal
Wei Ho Wei Ho USA 86 Bronze medal
Ali Canlier Ali Canlier Turkey 87 Bronze medal
Toni K. Rantanen Toni K. Rantanen Finland 88 Bronze medal
Massimo Lurati Massimo Lurati Switzerland 89 Bronze medal
Alexandru Suciu Alexandru Suciu Romania 90 Bronze medal
Erick Flores-Torres Erick Flores-Torres Mexico 91 Bronze medal
Michalis Agathocleous Μιχάλης Αγαθοκλέους Cyprus 92 Bronze medal
Pedram Anssari Astaneh پدرام انصاری آستانه Iran, Islamic Republic of 93 Bronze medal
Cafer T. Yavuz Cafer T. Yavuz Turkey 94 Bronze medal
Nadim Srour Nadim Srour Canada 95 Bronze medal
Loðc Vizioz Loðc Vizioz France 96 Bronze medal
Michal Sitina Michal Sitina Czech Republic 97 Bronze medal
Andrius Sazonovas Andrius Sazonovas Lithuania 98 Bronze medal
Selim Hanay Selim Hanay Turkey 99 Bronze medal
Pia Nielsen Pia Nielsen Denmark 100 Bronze medal
Tomas Rocha-Rinza Tomas Rocha-Rinza Mexico 101 Bronze medal
Linards Kalvans Linards Kalvans Latvia 102 Bronze medal
Luca Castiglioni Luca Castiglioni Switzerland 103 Bronze medal
Domenico Taraborrelli Domenico Taraborrelli Italy 104 Bronze medal
Delphine Laguerre Delphine Laguerre France 105 Bronze medal
Harald Overby Harald Overby Norway 106 Bronze medal
Dominik Langer Dominik Langer Switzerland 107 Bronze medal
Jakub Mikes Jakub Mikes Czech Republic 108 Bronze medal
Valeria Sizemskaja Valeria Sizemskaja Estonia 109 Bronze medal
Ivanov Strahil Pastuhov Иван Пастухов Bulgaria 110 Bronze medal
Sofia Aberg Sofia Aberg Sweden 111 Bronze medal
Dzmitry Kananovich Канановіч Дзмітрый Belarus 112 Bronze medal
Justas Krasuckis Justas Krasuckis Norway 113 Bronze medal
Reza Sharghi رضا شرقی Iran, Islamic Republic of 114 Bronze medal
Hemant Kansagra Hemant Kansagra United Kingdom 115 Bronze medal
Tien Huey Lim Tien Huey Lim New Zealand 116 Bronze medal
Aekkaratt Thitimon เอกรัตน์ ฐิติมั่น Thailand 117 Bronze medal
Askerbek Zhaxylykov Мұрат Жиенқұлов Kazakhstan 118 Bronze medal
Aki Abe Aki Abe Finland 119 Bronze medal
Risto Pietila Risto Pietila Finland 120 Bronze medal
David Touboul David Touboul France Participant
Jan Kamyno Rasmussen Jan Kamyno Rasmussen Denmark Participant
Ruslan Svetlitski Ruslan Svetlitski Estonia Participant
Ashish Khisti Ashish Khisti Canada Participant
Anton Shaulikau Шаўлікаў Антон Belarus Participant
Carlos Hernan Wiecher-Medina Carlos Hernan Wiecher-Medina Mexico Participant
Diego Amos Urdiales Delgado Diego Amos Urdiales Delgado Spain Participant
Timothy King Timothy King New Zealand Participant
Pieter Nieuwland Pieter Nieuwland Netherlands Participant
Ivo Antsi Ivo Antsi Estonia Participant
Elena Dionysiou Ελένη Διονυσίου Cyprus Participant
Juan Miguel Puertas Juan Miguel Puertas Venezuela Participant
Nguyen Thu Hien Nguyễn Thu Hiền Vietnam Participant
Petrov Ivailo Petrov Ивайло Петров Bulgaria Participant
Kelly Hanna Kelly Hanna Ireland Participant
Dominique Baiwir Dominique Baiwir Belgium Participant
Francis Lucian Reid Francis Lucian Reid New Zealand Participant
Edvinas Orentas Edvinas Orentas Lithuania Participant
Karolina Agnieszka Pułka Karolina Agnieszka Pułka Poland 139 Honorable mention
Lingga Resineta Lingga Resineta Indonesia Participant
Clemens Huber Clemens Huber Austria Participant
Georgios Panayi Γιώργος Παναγή Cyprus Participant
Bulat Biizhanov Болат Бижанов Kazakhstan Participant
Benjamas Tongprasit เบญจมาศ ต้องประสิทธิ์ Thailand Participant
Andrej Teren Andrej Teren Slovakia Participant
Jan Klaasen Jan Klaasen Estonia Participant
Fiona Begley Fiona Begley Ireland Participant
Sutrisno Soetrisno Indonesia Participant
Kostas Christopoulos Κώστας Χριστόπουλος Greece Participant
Abraham Arce Penafiel Abraham Arce Penafiel Spain Participant
Vitaliy Kuzko Віталій Кузько Ukraine Participant
Rafael Sanchez Rafael Sanchez Venezuela Participant
Ewurabena Simpson Ewurabena Simpson Canada Participant
Georgiev Nikolaj Slavov Николай Славов Bulgaria Participant
Petr Dobes Petr Dobes Czech Republic Participant
Inara Cipane Inara Cipane Latvia Participant
Nagia Petousi Νάγια Πετούση Cyprus Participant
Guillermo Gallardo Madueno Guillermo Gallardo Madueno Spain Participant
Nadja Hawwa Vissing Nadja Hawwa Vissing Denmark Participant
Adil Zhugralin Әділ Жугралин Kazakhstan Participant
Morten Larsen Morten Larsen Denmark Participant
Joris Lochy Joris Lochy Belgium Participant
Tanya Ronson Tanya Ronson New Zealand Participant
Tom Branigan Tom Branigan Ireland Participant
Alessio Trippolini Alessio Trippolini Italy Participant
Antonio Campos-Almaraz Antonio Campos-Almaraz Mexico Participant
JÀrgen Salvesen JÀrgen Salvesen Norway Participant
Alberto Enciso Carrasco Alberto Enciso Carrasco Spain Participant
Owen Diamond Owen Diamond Ireland Participant
Rozle Jakopic Rozle Jakopic Slovenia Participant
Nurzhan Ustemirov Нұржан Өстемиров Kazakhstan Participant
Stefan Ottiger Stefan Ottiger Switzerland Participant
Aleksejs Kontijevskis Aleksejs Kontijevskis Latvia Participant
Evripidis Tsaoussoglou Ευριπίδης Τσαούσογλου Greece Participant
Olivier Dumont Olivier Dumont Belgium Participant
Dasa Suput Dasa Suput Slovenia Participant
Jonatan Aronsson Jonatan Aronsson Sweden Participant
Patrick Pouplard Patrick Pouplard Belgium Participant
Kamil Utegenov Камил Утегенов Kyrgyzstan Participant
Andromachos Dimitrocallis Ανδρόμαχος Δημητροκάλλης Greece Participant
Frederyk Anthonius Ngantung Frederyk Anthonius Ngantung Indonesia Participant
Tugelbai Apushev Тугелбай Апушев Kyrgyzstan Participant
Sophia Marouli Σοφία Μαρούλη Greece Participant
Meerim Jeenbaeva Мээрим Енбаева Kyrgyzstan Participant