29 th ICHO 1997

Country resultsIndividual results

ContestantCountryRankAward
Abeer Alazemi 0 Kuwait Participant
Alkan Emin Алкан Емин Bulgaria Participant
Ana Laura Gutierrez Elizalde Ana Laura Gutierrez Elizalde Mexico Participant
Athari Alshammari 0 Kuwait Participant
Bart Verberck Bart Verberck Belgium Participant
Christos Paganias Χρήστος Παγανιάς Greece Participant
Dalal Almatrouk 0 Kuwait Participant
Fahad Alqenai 0 Kuwait Participant
Georeios Manousakis Γεώργιος Μανουσάκης Greece Participant
Juan Carlos Gomez Pallares Juan Carlos Gomez Pallares Spain Participant
Kostadin Kasapov Костадин Касапов Bulgaria Participant
Luca Castiglioni Luca Castiglioni Switzerland Participant
M. Rachmat Kaemudin M. Rachmat Kaemudin Indonesia Participant
Made Budiarta Made Budiarta Indonesia Participant
Massimo Lurati Massimo Lurati Switzerland Participant
Petter Aslaksen Petter Aslaksen Norway Participant
Rasa Sukackaite Rasa Sukackaite Lithuania Participant
Sebastien Wins Sebastien Wins Belgium Participant
Sindhunata Sindhunata Indonesia Participant
Sylvie Corbisier Sylvie Corbisier Belgium Participant
Toni K. Rantanen Toni K. Rantanen Finland Participant
Salih Ozcubukcu Salih Ozcubukcu Turkey 1 Gold medal
Jason Chen Jason Chen USA 2 Gold medal
Babak Javidi Dasht Bayazi سال بابک جاویدی دشت بیاض Iran 3 Gold medal
Alexandru Suciu Alexandru Suciu Romania 4 Gold medal
Alexej Michailowskij Alexej Michailowskij Germany 4 Gold medal
Samuei Kim 김사무엘 Korea, Republic of 6 Gold medal
Gergely Kis Kis Gergely Hungary 7 Gold medal
Buchan Quek Quek Buchan Singapore 8 Gold medal
András Bődi Bődi András Hungary 9 Gold medal
Chun-Yaung Lu 盧宗揚 Taiwan 10 Gold medal
Felix Plamper Felix Plamper Germany 11 Gold medal
Simon Blais Simon Blais Canada 12 Gold medal
Łukasz Kowalik Łukasz Kowalik Poland 13 Gold medal
Vlatimil Kulda Vlatimil Kulda Czech Republic 14 Gold medal
Wei-che Chen 陳韋哲 Taiwan 15 Gold medal
Ratmir Derda Ратмир Дерда Ukraine 16 Gold medal
Dmitrij Rappoport Dmitrij Rappoport Germany 17 Gold medal
Ilya Riabinkine Илья Рябинкин Russia 17 Gold medal
Rafał Loska Rafał Loska Poland 19 Gold medal
Pranas Japertas Pranas Japertas Lithuania 20 Gold medal
Si-hyuck Kang 강시혁 Korea, Republic of 21 Gold medal
Aleh Vydrou Выдроў Алег Belarus 22 Silver medal
Nikolai Grigorenko Николай Григоренко Russia 23 Silver medal
Anton Sinitski Антон Синицкий Russia 24 Silver medal
Andreas Eckner Andreas Eckner Austria 25 Silver medal
Matthieu Bernard Matthieu Bernard France 26 Silver medal
Phruettiphan Suprlasate พฤฒิพันธ์ สุพละเศรษฐ์ Thailand 26 Silver medal
Yi-chian Wang 王薏茜 Taiwan 26 Silver medal
Lu Zhou 周璐 China 29 Silver medal
Shu Sin Chng Chng Shu Sin Singapore 29 Silver medal
You Zhou 周游 China 29 Silver medal
Siavash Pourkamali Anaraki سیاوش پورکمالی انارکی Iran 32 Silver medal
Cafer Tayyar Yavuz Cafer Tayyar Yavuz Turkey 33 Silver medal
Shih Ling Kao Kao Shih Ling Singapore 33 Silver medal
Thomas Taverner Thomas Taverner Australia 33 Silver medal
Maximilian Austerer Maximilian Austerer Austria 36 Silver medal
Murat Evren Kara Murat Evren Kara Turkey 37 Silver medal
Jordan Krall Jordan Krall USA 38 Silver medal
Ali Canlier Ali Canlier Turkey 39 Silver medal
Pablo Englebienne Pablo Englebienne Argentina 39 Silver medal
Torbjorn Lindahl Torbjorn Lindahl Norway 39 Silver medal
Bao Nguyen Ngoc Nguyễn Ngọc Bảo Vietnam 42 Silver medal
Keyvan Moharamzadeh کیوان محرم زاده Iran 43 Silver medal
Tony Kwan Tony Kwan Australia 43 Silver medal
Xing Juan Chao 潮兴娟 China 43 Silver medal
Audrey Lovett Audrey Lovett Canada 46 Silver medal
Dmytro Volochnyuk Дмитро Волочнюк Ukraine 46 Silver medal
Dominik Langer Dominik Langer Switzerland 46 Silver medal
Villő Pálfi Pálfi Villő Hungary 46 Silver medal
Andrew Heckerling Andrew Heckerling USA 50 Silver medal
Oleg Yazyev Олег Язев Ukraine 50 Silver medal
Kaveh Jorabchi کاوه جورابچی Iran 52 Silver medal
Pakin Thanomkiat ภคิน ถนอมเกียรติ Thailand 52 Silver medal
Dengteng Liu 刘登峰 China 54 Silver medal
Valerija Sizemskaja Valerija Sizemskaja Estonia 54 Silver medal
Stanislav Kedzuch Stanislav Kedzuch Slovakia 56 Silver medal
Theodor Agapie Theodor Agapie Romania 56 Silver medal
István Szita Szita István Hungary 58 Bronze medal
Harma Feitsma Harma Feitsma Netherlands 59 Bronze medal
Par Soderhjelm Par Soderhjelm Sweden 59 Bronze medal
Anton Samussenko Anton Samussenko Estonia 61 Bronze medal
Maja Harej Maja Harej Slovenia 62 Bronze medal
Hsaun-chi Wang 王璇璣 Taiwan 63 Bronze medal
Scott Crawford Scott Crawford Canada 64 Bronze medal
Aigars Piruska Aigars Piruska Latvia 65 Bronze medal
Bogdan-Ipnut Fedeleş Bogdan-Ipnut Fedeleş Romania 65 Bronze medal
Daniel Trambaiolo Daniel Trambaiolo Australia 65 Bronze medal
Luke Baxter Luke Baxter New Zealand 68 Bronze medal
Sang Woo Shim 심상우 Korea, Republic of 68 Bronze medal
Suhas Nayak Suhas Nayak Australia 70 Bronze medal
Dorota Piotrowska Dorota Piotrowska Poland 71 Bronze medal
Claes Robertson Claes Robertson Sweden 72 Bronze medal
Noel O'Boyle Noel O'Boyle Ireland 72 Bronze medal
Olga Chubrik Olga Chubrik Estonia 72 Bronze medal
Andrej Grubisic Andrej Grubisic Slovenia 75 Bronze medal
Artour Izmailov Артур Измайлов Russia 75 Bronze medal
Kyung H. Kim 김경환 Korea, Republic of 77 Bronze medal
Dzmitry Viarbitski Вярбіцкі Дзмітрый Belarus 78 Bronze medal
loannis Lestas Ιωάννης Λέστας Cyprus 78 Bronze medal
Valer Jeso Valer Jeso Slovakia 80 Bronze medal
Tomas Rocha Rinza Tomas Rocha Rinza Mexico 81 Bronze medal
Dat Quach Vu Quách Vũ Đạt Vietnam 82 Bronze medal
Jonas Olsson Jonas Olsson Sweden 82 Bronze medal
Konosonks Armanos Konosonks Armanos Latvia 82 Bronze medal
Michał Barbasiewicz Michał Barbasiewicz Poland 82 Bronze medal
Timothée Toury Timothée Toury France 82 Bronze medal
Juanathon George Juanathon George United Kingdom 87 Bronze medal
Leonardo Lizarraga Leonardo Lizarraga Argentina 87 Bronze medal
Nicholas Webb Nicholas Webb New Zealand 89 Bronze medal
Huan Luong Van Lương Văn Huấn Vietnam 90 Bronze medal
Jana Humpolickova Jana Humpolickova Czech Republic 90 Bronze medal
Christoph Jacob Christoph Jacob Germany 92 Bronze medal
Katharina Schermann Katharina Schermann Austria 93 Bronze medal
Meija Juris Meija Juris Latvia 93 Bronze medal
Dobrin Draganov Добрин Драганов Bulgaria 95 Bronze medal
Sageet Amlani Sageet Amlani United Kingdom 96 Bronze medal
Victor Montes Victor Montes Venezuela 96 Bronze medal
Maksym Fedorovskyy Максим Федоровский Ukraine 98 Bronze medal
Rachel Crespo Rachel Crespo Cuba 98 Bronze medal
Stanislav Kukla Stanislav Kukla Czech Republic 98 Bronze medal
Promchanok Techataveekijkul พราหมณ์ชนก เตชะทวีกิจกุล Thailand 101 Bronze medal
Tim Broeckhoven Tim Broeckhoven Belgium 101 Bronze medal
Agustin Diaz-Pines Agustin Diaz-Pines Spain 103 Bronze medal
Aurimas Stulpinas Aurimas Stulpinas Lithuania 104 Bronze medal
Cosimo Pignatale Cosimo Pignatale Italy 104 Bronze medal
Bjorn Anderson Bjorn Anderson Norway 106 Bronze medal
Kiat Hwa Chan Chan Kiat Hwa Singapore 106 Bronze medal
Malcolm Lowe Malcolm Lowe New Zealand 106 Bronze medal
Victor Soto Verdugo Victor Soto Verdugo Mexico 106 Bronze medal
Ian Baker Ian Baker USA 110 Bronze medal
Jeremy Preece Jeremy Preece United Kingdom 110 Bronze medal
Ondrej Demel Ondrej Demel Czech Republic 110 Bronze medal
Regis Caspar Regis Caspar France 113 Bronze medal
Massimiliano Bianchi Massimiliano Bianchi Italy 114 Bronze medal
Thue Kristensen Thue Kristensen Denmark 114 Bronze medal
Giacomo Giannini Giacomo Giannini Italy 116 Honorable mention
Isabelle Deshaies Isabelle Deshaies Canada 116 Honorable mention
Rene Hemmingsen Rene Hemmingsen Denmark 118 Honorable mention
Kaido Vihy Kaido Vihy Estonia 119 Honorable mention
Andreas Koppitz Andreas Koppitz Austria Participant
Dominic Cavlan Dominic Cavlan Ireland Participant
Dusan Strumcnik Dusan Strumcnik Slovenia 121 Honorable mention
Monton Wonowandee มณฑล ว่องวันดี Thailand 121 Honorable mention
Daniela Buccella Daniela Buccella Venezuela 124 Honorable mention
Kasper Moth-Poulsen Kasper Moth-Poulsen Denmark Participant
Laurynas Riauba Laurynas Riauba Lithuania Participant
Cristina Radulescu Cristina Radulescu Romania 127 Honorable mention
Periklis Papadopoulos Περικλής Παπαδόπουλος Greece Participant
Tine Ejdrup Tine Ejdrup Denmark Participant
Erik Couzyn Erik Couzyn Netherlands 130 Honorable mention
Aude Bouly Aude Bouly France 131 Honorable mention
Ben Vrakking Ben Vrakking Netherlands Participant
Ivana Fabkova Ivana Fabkova Slovakia 133 Honorable mention
Eugenio Otal Eugenio Otal Argentina Participant
Anthony O'Kane Anthony O'Kane Ireland Participant
Michael Pollitt Michael Pollitt United Kingdom Participant
Mikhail Shastak Шастак Міхаіл Belarus 135 Honorable mention
Tung Do Hoang Đỗ Hoàng Tùng Vietnam Participant
Venelin Borisov Georgiev Венелин Георгиев Bulgaria Participant
Antti Lankila Antti Lankila Finland Participant
Matsvei Piscunou Піскуноў Мацвей Belarus Participant
Alexander Ng Alexander Ng New Zealand Participant
Maria Jimena Ortega Maria Jimena Ortega Argentina 143 Honorable mention
Patrizio Raffa Patrizio Raffa Italy Participant
Carl Berg Carl Berg Norway Participant
Karin Feddes Karin Feddes Netherlands 146 Honorable mention
Alexandros Louizos Αλέξανδρος Λουίζος Greece Participant
Niklas Johansson Niklas Johansson Sweden Participant
Anze Kosely Anze Kosely Slovenia Participant
Barry Hughes Barry Hughes Ireland 150 Honorable mention
Radovan Herchel Radovan Herchel Slovakia Participant
Dustin Hofstelter Dustin Hofstelter Switzerland Participant
Manuel Flores Manuel Flores Venezuela Participant
Alberto Martinez Arribas Alberto Martinez Arribas Spain Participant
Bonar Asido Sihombing Bonar Asido Sihombing Indonesia Participant
Andis Kaivans Andis Kaivans Latvia Participant
Juan Pablo Escobedo Diaz Juan Pablo Escobedo Diaz Mexico 157 Honorable mention
Panayiotes Kyzas Παναγιώτης Κύζας Cyprus Participant
Tomas T. Guss Tomas T. Guss Finland Participant
George Panaye Γιώργος Παναγή Cyprus Participant
Kjell Johan Patrik Knapas Kjell Johan Patrik Knapas Finland Participant
Rania Livada Ράνια Λιβάδα Cyprus Participant
Jaime Carpio Garcia Jaime Carpio Garcia Spain 163 Honorable mention